Informacje 

Informacje

JAKIE OBJAWY POWINNY ZANIEPOKOIĆ?


Psychiatria – jakie objawy powinny zaniepokoić? 

Z różnych objawów, które powinny skłonić do wizyty u psychiatry, wymienia się: 

  1. Myśli i tendencje samobójcze,
  2. Samouszkodzenia ciała - okaleczanie się, autoagresja,
  3. Stany lękowe,
  4. Epizody depresyjne (długotrwały intensywny smutek, przygnębienie, poczucie winy itd.),
  5. Obniżenie nastroju i napędu psychomotorycznego,
  6. Bezsenność,
  7. Cechy uzależnienia (od zakupów, Internetu, narkotyków, alkoholu, hazardu),
  8. Uczucie izolacji, osamotnienia i odosobnienia,
  9. Napady agresji,
  10. Słyszenie głosów, innych dźwięków - omamy słuchowe,
  11. Dostrzeganie nieistniejących ludzi, postaci i przedmiotów - omamy wzrokowe,
  12. Halucynacje węchowe, dotykowe, czucia ustrojowego itp. 

PSYCHIATRIA  

Psychiatria jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób psychicznych – zadaniem psychiatry jest nie tylko zwalczenie ich objawów, ale także dotarcie do ich przyczyn oraz skuteczne i trwałe leczenie. 
Zapraszamy na konsultacje z doświadczonymi psychiatrami. Jeszcze do niedawna choroby psychiczne były traktowane w kategoriach tabu, a leczenie psychiatryczne uznawano za coś wstydliwego. 
W ostatnich latach tego typu opinie zaczęły się zmieniać – coraz częściej zauważa się, że na zdrowie człowieka składa się nie tylko dobre samopoczucie fizyczne, ale także kondycja psychiczna. 
 Psychiatra – kiedy udać się do lekarza? Psychiatra to lekarz, który pomaga pacjentom z zaburzeniami różnego rodzaju. Zgłaszają się do niego zarówno osoby skierowane przez innych specjalistów czy pacjenci po próbach samobójczych, jak też ludzie mający zaburzenia nastroju, problemy ze snem i wykazujący objawy sugerujące występowanie chorób psychicznych. 
Specjalista psychiatrii przeprowadza kompleksową diagnostykę oraz wdraża optymalne w danym przypadku metody leczenia.

5 mitów o lekach antydepresyjnych

Źródło: Shutterstock: Liliana Fabisinska, Lek. Aleksandra Witkowska


Wiele osób, podejrzewając u siebie depresję, lub uzyskując potwierdzenie diagnozy u lekarza, nie chce nawet słyszeć o przyjmowaniu leków antydepresyjnych. Tymczasem większość obaw, związanych z tymi lekami, jest bezpodstawna. Leki dziś stosowane są nowoczesne, a ich działania niepożądane naprawdę ograniczono do minimum. Za to ich skuteczność w walce z chorobą naprawdę jest wysoka.

SPIS TREŚCI
1. Jak działają leki przeciwdepresyjne
2. Uzależnienie od antydepresantów
3. Wpływ leków antydepresyjnych na libido
4. Antydepresanty w ciąży
5. Psychoterapia w leczeniu depresji

Niektóre objawy, których się boimy, owszem, wystąpić mogą – ale wcale nie muszą. A kiedy się pojawią, trzeba po prostu wrócić do lekarza i mu o nich powiedzieć. Zmieniając dawkę lub przepisując inny preparat, psychiatra może się z tymi przykrymi skutkami ubocznymi rozprawić. Najważniejsze więc, by szczerze rozmawiać ze swoim lekarzem o wątpliwościach, albo o niepożądanych reakcjach organizmu.
- Często tłumaczę pacjentom, którzy wyczytali w Internecie niepokojące opinie o danym preparacie, że ludzie, którym lek pomógł, nie siadają do komputera, żeby to opisać – mówi dr Agnieszka Ziołkowska, psychiatra, dyrektor medyczny warszawskiej Poradni Pro Psyche. – Oni po prostu, gdy poczują się lepiej wracają do pracy, spotykają ze znajomymi, zajmują rodziną… A ci, których preparat zawiódł, siedzą i piszą. Bo na pracę, rodzinę, przyjaciół, brakuje im energii. A więc, szukając w Internecie dowolnego leku antydepresyjnego, znajdziemy przede wszystkim opinie negatywne. Ale nie oznacza to wcale, że te leki nikomu nie pomagają!

Jak działają leki przeciwdepresyjne
Przekonanie, że leki antydepresyjne sterują naszym zachowaniem, a nawet zmieniają osobowość, choć całkowicie nieuzasadnione, jest bardzo powszechne. „To chemia”, mówią ci, którzy nie chcą ich przyjmować.
- Żaden lek nie ma takiej mocy, nie może nas zmienić w kogoś, kim nie jesteśmy – mówi dr Ziołkowska. – To leki, jak wszystkie inne, stosowane w chorobach przewlekłych. Czy cukrzyk albo osoba z nadciśnieniem uważa, że leki zmieniają jego osobowość? Nie, one tylko usuwają, lub łagodzą, szkodliwe objawy, skutki choroby. Podobnie działają leki przeciwdepresyjne.
Jeśli mamy ekstrawertyczny temperament, leki pomogą nam go odzyskać. Nie zamienią jednak nieśmiałej, skrytej osoby w duszę towarzystwa, ani wiernego męża w rozwiązłego poszukiwacza przygód miłosnych! Za to poszukiwacz przygód, który z powodu depresji spędził rok w czterech ścianach własnego domu, faktycznie może, 'dzięki' farmakoterapii, wrócić do dawnych zwyczajów i znów wyruszyć 'na łowy'. Nie ma to jednak nic wspólnego ze zmianą osobowości wywołaną lekami.

Uzależnienie od antydepresantów
Owszem, leków antydepresyjnych nie można odstawić nagle, samodzielnie, bez współpracy z lekarzem. Ale tak samo nie można odstawić innych leków: na epilepsję, nadciśnienie, jaskrę, astmę, i setki innych chorób. Cukrzyk, który pewnego dnia zrezygnowałby z przyjmowania insuliny, mógłby wywołać gwałtowne pogorszenie swojego zdrowia. Podobnie jak osoba biorąca regularnie hormony tarczycy wyrzucająca nagle leki do kosza, zapewne szybko poczuje konsekwencje tego kroku. Nie ma to jednak nic wspólnego z uzależnieniem, o jakim mówimy przy alkoholu, narkotykach, nikotynie. Tysiące chorych odstawiają leki antydepresyjne po odbytej kuracji bez problemu i żyją spokojnie i szczęśliwie bez nich – ale musi się to odbyć pod nadzorem lekarza, w wybranym wspólnie z nim momencie, w ściśle określony sposób.

Wpływ leków antydepresyjnych na libido
Owszem, po lekach antydepresyjnych zdarzają się problemy z potencją, a u kobiet – z osiąganiem orgazmu. Nie jest to jednak wcale regułą, a jeśli tak się zdarzy, można preparat lub jego dawkę zmienić, można też podać razem z nim inny preparat, wspomagający życie seksualne.
- W Polsce lekarze wciąż często sferą intymną nie są zainteresowani mówi dr Agnieszka Ziołkowska. - Pacjenci zaś odstawiają leki na własną rękę, gdy zauważą problemy z współżyciem lub też nie wiedząc, że może to być skutek uboczny przyjmowania tych preparatów, dodatkowo stresują się nowymi problemami . ‘Nie dość, że mam depresję, to jeszcze w łóżku mi nie wychodzi’, myślą.
Bywa i tak, że libido jest obniżone z powodu samej depresji, a nie przyjmowania leków – to jeden z typowych objawów tej choroby.
Gdy więc leki zaczną działać, w sferze intymnej też może zajść wyraźna zmiana na korzyść.
A jeśli nie zajdzie? Trzeba się z tym zgłosić do lekarza. Leczenie depresji trwa przecież czasami nawet kilka lat, a leki mają za zadanie pomóc choremu w powrocie do dobrej formy – we wszystkich aspektach życia.
- Satysfakcjonujące kontakty intymne są zaś jednym z ważnych wyznaczników udanego życia, i skutecznej terapii - podkreśla dr Ziołkowska.

Antydepresanty w ciąży
To prawda – ale tylko w pierwszym trymestrze. Od czwartego miesiąca ciąży leki antydepresyjne mogą być podawane. I jeśli lekarz zdecyduje, że istnieją wskazania do leczenia farmakologicznego, nie ma sensu się wahać. Kobiety ciężarne niekiedy naprawdę bardzo cierpią z powodu objawów depresyjnych.
- Nie zapominajmy, że u niektórych osób depresja wiąże się z myślami samobójczymi – mówi dr Ziołkowska. – W takim przypadku, przy nasilonej depresji, grożącej próbą samobójczą, chronienie płodu przed ewentualnym wpływem leków, przy jednoczesnym narażaniu go na śmierć, wydaje się absurdalne.
Lekarz musi więc ocenić, w jakim stanie jest kobieta, i zdecydować, czy podać jej leki, a jeśli tak, to jakie. Kobiety, które cierpiały na depresję przed zajściem w ciążę, nie mogą oczywiście brać leków sprzed ciąży bez konsultacji z psychiatrą! Ale nie mogą też odstawić ich z dnia na dzień, bez rozmowy z lekarzem, i liczyć na to, że radość z ciąży zagłuszy objawy depresji.
Najrozsądniejszym rozwiązaniem, dla kobiety leczącej się na depresję, planującej ciążę, lub podejrzewającej, że może w niej być, jest jak najszybsze spotkanie z psychiatrą, który ustali najlepszy sposób postępowania w tym, konkretnym przypadku.

Psychoterapia w leczeniu depresji
Nie! Psychoterapia może faktycznie pomóc osobom cierpiącym na depresję. Bywa nawet, że wychodzi się z niej bez leków, dzięki samym spotkaniom z psychoterapeutą. Może się tak zdarzyć zwłaszcza w przypadku depresji reaktywnej, będącej, jak sama nazwa wskazuje, reakcją na jakieś traumatyczne przeżycie; rozstanie z partnerem, utratę pracy itp. Tu rozmowa, ‘przepracowanie’ problemu i znalezienie sposobu reagowania w nowej sytuacji, faktycznie mogą być pomocne. Dobre wyniki daje zwłaszcza terapia poznawczo-behawioralna.
U chorych z depresją endogenną, czyli nie stanowiącą reakcji na konkretne życiowe wydarzenie, psychoterapia często jest bardzo przydatna – ale obok leczenia farmakologicznego. Zwykle wprowadza się ją dopiero wtedy, gdy leki zaczynają działać i pacjent jest w stanie pracować nad swoim problemem z psychoterapeutą.
A więc o tym, w jaki sposób leczyć depresję, może zdecydować tylko lekarz.
- Leki antydepresyjne i psychoterapia na pewno nie są zamiennikami, natomiast doskonale się uzupełniają – mówi dr Agnieszka Ziołkowska.

Suicydologia

JAKIE OBJAWY POWINNY ZANIEPOKOIĆ?

Każdego roku około miliona ludzi umiera w wyniku samobójstwa, co oznacza śmiertelność szesnastu na 100 000 osób, czyli jeden zgon co czterdzieści sekund. Znacznej części samobójstw można zapobiec poprzez odpowiednie działania, wiedzę o samobójstwie i zmianę poglądów społeczeństwa na samobójstwo, mówienie o samobójstwie. (Źródło: https://wikipedia.org) Kim jest samobójca i czym się zajmuje? Najpierw dowiedzmy się, kim jest samobójca? Suicydolog to lekarz, który bada zachowania samobójcze, związki i przyczyny samobójstw. Skuteczne sposoby zapobiegania samobójstwom. Zadaniem lekarza jest również nauczenie bliskich pacjenta rozpoznawania i blokowania w odpowiednim czasie jego skłonności samobójczych. Pracuję zarówno z osobą samobójczą, jak iz osobami z jej bliskiego kręgu znajomych. Tylko w ten sposób można szybko i co najważniejsze skutecznie zapobiec zbliżającej się katastrofie. Wystarczy kilka konsultacji online tygodniowo, aby skorygować niebezpieczne zachowania i szybko wyjść z samobójczego kryzysu. 8 mitów o samobójstwie. 8 mitów o samobójstwie Poniżej wymienię najczęstsze mity na temat osób samobójczych, które uniemożliwiają nam reakcję na czas i skorzystanie z pomocy specjalisty: Samobójcy zostawiają wyraźne wiadomości (wiadomości) lub notatki. W rzeczywistości bardzo niewielu to robi. I często ci, którzy wciąż chcą być zatrzymani, uratowani. Lub odwrotnie, samobójcy nie ostrzegają o swoich zamiarach. Około 80% samobójców próbuje zasygnalizować, zrobić i zostawić nam wskazówki dotyczące swoich zamiarów, ale są one bardzo trudne do wykrycia i rozpoznania. Istnieje mit, że ludzie, którzy mówią o samobójstwie, po prostu zwracają na siebie uwagę. W rzeczywistości tylko 30% z nich ukrywa swoje uczucia i zamiary. Częściej bardzo długo próbują prosić o pomoc nie tylko słowami, ale także czynami. Jeśli ktoś zdecyduje się rozstać ze swoim życiem, nie może być zbawiony. Należy zrozumieć, że samobójstwo jest zawsze ucieczką od cierpienia, a nie od życia. Do zbawienia wystarczy usunąć czynnik powodujący cierpienie i przywrócić sens życia. Jeśli poprawisz nastrój osoby ze skłonnościami samobójczymi, ryzyko samobójstwa zniknie. W rzeczywistości prawie wszystkie samobójstwa mają miejsce po ustąpieniu depresji, w ciągu 3 miesięcy. Wydaje się, że nabierają sił przed realizacją swoich zamiarów. Jeśli pierwsze samobójstwo się nie powiodło, nie będzie drugiej próby. Ponad 80% samobójstw miało jedną lub więcej nieudanych prób. Jeśli dana osoba jest w depresji, nie możesz z nim rozmawiać o samobójstwie. W rzeczywistości ta rozmowa może pomóc osobie spojrzeć na sytuację inaczej i uświadomić sobie swoje problemy. Jeśli spróbujesz, być może będziesz w stanie nakreślić sposoby rozwiązania obecnej sytuacji. Jeśli samobójstwo nie zadziałało, oznacza to, że go nie chciał. Często człowiek po prostu nie miał wystarczającej wiedzy i umiejętności, aby doprowadzić wszystko do końca. Ale to nie wpływa na powagę jego intencji. Kto może stać się samobójcą? Każdy może popełnić samobójstwo. Zwykle przygotowuje się do tego bardzo długo, ale czasami decyzja o zakończeniu życia przychodzi szybko i nieoczekiwanie dla otaczających go osób. Istnieje wiele powodów, dla których ludzie popełniają samobójstwo. Tutaj jest kilka z nich: różne uzależnienia (od narkotyków, alkoholu, hazardu); trudności społeczno-ekonomiczne (utrata pracy, zubożenie); choroba psychiczna (choroba afektywna dwubiegunowa, schizofrenia, zaburzenia osobowości); złożone choroby (choroby terminalne, HIV, rak, choroba Alzheimera, przewlekły ból nie do zniesienia); trudne doświadczenia w trudnych sytuacjach życiowych (rozwód, utrata bliskiej osoby, kłótnie, przemoc domowa, mobbing). Różne ciężkie choroby i doświadczenia zwykle prowadzą do celowego samobójstwa, które wymaga długich przygotowań i najczęściej jest planowane w tajemnicy przed najbliższymi. Ale uzależnienia i duże problemy finansowe mogą być impulsem do szybkiego samobójstwa, które bardzo trudno przewidzieć, a co za tym idzie, mu zapobiec. Jak może pomóc samobójca? pomoc samobójcy Jeśli rozumiesz, że Ty lub ktoś z Twoich bliskich potrzebuje pomocy lub porady suicydologa, nie odkładaj tego na później. Jako suicydolog (psychoterapeuta) rozwiązuję problem samobójstw różnymi metodami oddziaływania psychologicznego i psychoterapeutycznego. Aby osiągnąć pozytywne rezultaty, potrafię pracować zarówno z osobą (potencjalną osobą samobójczą), jak iz jej bliskimi lub bliskimi osobami. Oferuję profesjonalną pomoc psychologiczną oraz wsparcie operacyjne dla osoby w sytuacji kryzysowej. Jeśli jesteś osobą potencjalną lub doświadczoną samobójcą, pomogę ci zrozumieć przyczyny, które powodują dotkliwe cierpienie i prowokują myśli samobójcze. A także pomóż zrozumieć formę swojej depresji i jej wybuchów. Zdarzały się przypadki, gdy przyczyną obsesyjnych myśli były problemy z hormonalnym tłem osoby. Przez co pogrążył się w depresji lub stanie ataku paniki. W każdym przypadku konieczna jest dokładna diagnoza wraz z niezbędnymi badaniami i analizami medycznymi. Jeśli jesteś bliskim krewnym osoby samobójczej, podczas moich konsultacji powiem Ci, co robić i jak się zachowywać, aby zapobiec lub zapobiec ewentualnemu samobójstwu. Rozważymy główne objawy samobójstwa, znajdziemy optymalny model Twojego zachowania i relacji z osobą samobójczą.

Co można zrobić samemu, aby poprawić swój sen? 

1. Kładź się do łóżka tylko wtedy, gdy poczujesz senność. 
2. Używaj łóżka tylko do spania. Nie jedz, nie oglądaj TV, nie czytaj w łóżku (jedynym wyjątkiem jest aktywność seksualna). 
3. Nigdy nie próbuj zasnąć na siłę. (Jeśli sen nie przychodzi przez 15-20 minut od momentu położenia się, a Ty denerwujesz się, że nie możesz zasnąć, wstań i przejdź do innego pokoju. Pozostań tam tak długo, aż stan podenerwowania minie i znów poczujesz senność. Jeśli po powrocie do łóżka nadal nie możesz zasnąć, powtórz ten zabieg, tyle razy ile będzie konieczne). 
4. Wstawaj rano o stałej porze, niezależnie od ilości godzin przespanych w nocy. To pomoże Ci odzyskać stały rytm snu. 
5. Zadbaj o swoją sypialnię: powinna być przewietrzona, zaciemniona, a zegary ustawione tak, aby nie były widoczne z łóżka. 
6. Uprawiaj ćwiczenia fizyczne późnym popołudniem. 
7. Unikaj kawy, alkoholu i nikotyny, w szczególności przed snem. 
8. Zjedz ostatni posiłek nie później, niż 3 godziny przed planowanym czasem spoczynku, natomiast tuż przed położeniem się do łóżka możesz spożyć coś lekkiego (np. kanapkę z serem) lub wypić szklankę ciepłego mleka. 
9. Unikaj drzemek w ciągu dnia. 
10. Unikaj regularnego przyjmowania leków nasennych. Przestrzeganie powyższych zasad, zwanych „higieną snu”, znacznie zmniejsza ryzyko powstania bezsenności, ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu! 

NERWICA

BEZSENNOŚĆ

ZABURZEΝΙΑ PSYCHOSOMATYCZNE

ZABURZEΝΙΑ OSOBOWOŚCI

ZABURZEΝΙΑ ODŻYWIANIA

ZESPOŁY OTĘPIENNE I CHOROBA ALZHEIMERA

CHOROBA AFEKTYWNA DWUBIEGUNOWA

DEPRESJA

UZALEŻNIEΝΙΑ 

NATRĘCTWA

STRES

PSYCHOZA

ATAKI PANIKI

FOBIE I LĘKI

ZABURZEΝΙΑ SEKSUALNE



Co robić, gdy nie mogę spać? 

1. Nie zmuszaj się do spania na siłę. Jeśli sen nie przychodzi, to zdrowiej jest posiedzieć dłużej w fotelu, czy na kanapie w innym pokoju, niż leżeć w ciemnej sypialni kręcąc się z boku na bok, licząc „barany”. Po takiej nocy „przeleżanej w łóżku” samopoczucie będzie dużo gorsze niż po nocy, przesiedzianej” w fotelu. 
2. Spędzaj w nocy w łóżku tylko tyle godzin ile jesteś w stanie realnie przesypiać. Jeśli z jakichkolwiek powodów obecnie mój sen trwa ok. 4 godzin, to spędzam w łóżku 4 godziny (np. Od 1 do 5, w zależności od moich preferencji i potrzeb społecznych). 
3. Pilnuj tych stałych skróconych pór snu dopóki sen nie zacznie się poprawiać. Jeśli nie będziesz w stanie dotrwać do 1 bo jesteś za bardzo senny, albo z trudem budzisz się na budzik nastawiony na 5, to możesz wtedy wydłużyć pory snu o ok. Pół godziny (np. Z 1-5 na 1- 5.30). 
4. Używaj łóżka tylko do spania (ew. Do seksu). Im więcej czynności związanych z czuwaniem przenoszę do łóżka (czytanie, oglądanie TV) tym moje ośrodki snu w mózgu coraz bardziej „oduczają” się spania.
5. Usuń z sypialni wszelkie urządzenia na których możesz skupiać wzrok w razie
przebudzeń, zwłaszcza zegary. Pamiętaj każdy człowiek budzi się w nocy co 1,5
godziny, a u pacjenta z bezsennością świadomość niespania o 2 czy 3 w nocy zwiększa lęk przed bezsennością.
6. Unikaj drzemek w ciągu dnia. Pamiętamy, że im jestem bardziej aktywny w ciągu
dnia, tym mój sen jest głębszy i lepszy.
7. Nie kładź się do łóżka głodny, spragniony, nadmiernie przemęczony fizycznie, czy nadmiernie pobudzony psychicznie. Żeby dobrze przespać noc, należy się „przygotować” do snu, czyli ostatnie godziny przed snem poświęcamy na odpoczynek, relaks, łagodny posiłek


W spawie kontynuowania leczenia, porad, konsultacji prosimy o umówienie się 
na wizytę w jednej z dwóch Placówek:
1.
MACROMEDICA 
Centrum Medyczne 
ul. Gagarina 26/U5 00-754 Warszawa 
Rej. +48 784 000 159 , +48 22 590 44 40 
e-mail: kontakt@macromedica.pl 
 http://macromedica.pl

2.
 ALFA - LEK 
Lecznica Profesorsko-Ordynatorska 
ul. Nowy Świat 58A 00-363 Warszawa 
Rej. +48 22 826 45 02 +48 22 826 23 10 
Kom. 606 516 080 kontakt@alfa-lek.pl 
https://alfa-lek.pl

Zapraszamy 
Zapisy
+48 784 000 159 
+48 22 826 45 02
ZnanyLekarz.pl

PRAKTYKA LEKARSKO–TERAPEUTYCZNA 
Jarosław Lenartowicz
lekarz specjalista psychiatra i seksuolog 
Al. Gen. W. Sikorskiego 11   02–758 Warszawa 
RPWDL 000000237563 - L - 68  PWZL 2652986 
Tel. +48 573 944 666 
e-mail: psychiatra-seksuolog@wp.eu
NIP 7792010330 Regon 634279050
Rachunek 

Copyright by JL © 2023, Wszelkie prawa zastrzeżone ®
JL - 4269
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem